Uutta – PFAS-vapaat laatusammuttimet Toscanasta

Teknosafe
Teknosafe 23.06.2025 0 min read
Teknosafen PFAS-vapaat laatusammuttimet tulevat Italiasta

Teknosafe on solminut yhteistyön italialaisen EMME Antincendion kanssa tuodakseen Suomen markkinoille korkealaatuisia, PFAS-vapaita sammuttimia. EMME on vuodesta 1973 toiminut perheyritys, joka tunnetaan innovatiivisuudestaan, vastuullisuudestaan ja erittäin laadukkaista tuotteista. Yhteistyön taustalla on molempien yritysten yhteinen arvopohja sekä halu kehittää paloturvallisuutta vastuullisesti. 

Emmen valmistamat sammuttimet myydään Suomessa Optima-nimellä

Teknosafe on tehnyt strategisen valinnan poistaa PFAS-yhdisteitä sisältävät sammuttimet valikoimastaan. Yritys tarjoaa nyt, jo ennen lainsäädännön voimaantuloa, laajan valikoiman fluorivapaita Optima-sammuttimia.  PFAS-vapaan sammuttimen valinnalla asiakkaat vahvistavat sitoutumisensa turvallisuuteen ja ympäristönsuojeluun. 

Teknosafen tuotevalikoimassa on myös 6 kg sammutin, jossa jauheena EMMEn kehittämä maailman ainoa sammutusjauhe, jolla on EPD-ympäristöseloste ja joka on sertifioitu EU:n Green Deal -ohjelmassa ilmastoneutraaliksi vuoteen 2050 mennessä.

Lisää yhteistyöstä, innovatiivisuudesta ja sammuttimien "Ferrareista"lue blogista!

Lisää samasta aihepiiristä

PFAS-fluoriyhdisteiden käyttökielto laajenee

23.10.2025
Teknosafe Teknosafe
Dekontaminaatio Palo ja pelastus Työturvallisuus

Uusi hiukkassuojaava alusasu vähentää altistumista sammutustyössä

15.01.2026
Teknosafe Teknosafe

Kuuntele webinaaritallenne: PFAS-sammutusvaahto historiaan?

23.05.2025
Teknosafe Teknosafe